Οι μικροί φουρνάρηδες του 41ου Δ. Σ. Πατρών

Στις 1 και 2 Νοεμβρίου 2022 οι μικροί μας μαθητές/τριες της Α’ τάξης επισκέφτηκαν με τις δασκάλες τους, κα Δημάκη & κα Ζαρειφοπούλου, τον γειτονικό φούρνο ”Το καρβέλι” για να παρακολουθήσουν από κοντά την παρασκευή του ψωμιού και να ζυμώσουν και οι ίδιοι ψωμάκια και κουλουράκια! Η δράση αυτή πραγματοποιήθηκε στο πλαίσιο της διδακτικής ενότητας ” Εργαστήρια Δεξιοτήτων ” για τον θεματικό κύκλο ” Ζω καλύτερα – Ευ Ζην ” και είχε ως σκοπό την υιοθέτηση από τη μεριά των μαθητών/τριών ενός πιο υγιεινού τρόπου ζωής & διατροφής και το άνοιγμα του Σχολείου στην τοπική κοινότητα και κοινωνία.

Ευχαριστούμε θερμά τον κο και την κα Ηλιοπούλου για την φιλοξενία στον φούρνο τους, τον φούρνο της γειτονιάς μας!!!