Η 6η ΕΜΑΚ σε άσκηση σεισμού στο 41ο Δημοτικό Σχολείο Πατρών & 31ο Νηπ/γείο Πατρών

Σήμερα, 7 Νοεμβρίου 2019, πραγματοποιήθηκε στο σχολείο μας άσκηση σεισμού & ετοιμότητας διάσωσης από την 6η ΕΜΑΚ. Ο διοικητής της 6ης ΕΜΑΚ, επιπυραγός κος Γεώργιος Κολοκοτσάς, παρέδωσε στη Δ/ντρια του Σχολείου το σχέδιο άσκησης βάσει του οποίου μετά από σεισμική δόνηση, εκκενώνεται ο χώρος του Σχολείου από τους μαθητές και στη συνέχεια πραγματοποιείται εντοπισμός & διάσωση τριών μαθητών που έχουν εγκλωβιστεί στο χώρο από τα μέλη της 6ης ΕΜΑΚ και το διασωστικό σκύλο.

Η επιχείρηση στέφθηκε με απόλυτη επιτυχία και όλοι, εκπ/κοί και μαθητές, έμειναν κατενθουσιασμένοι από τη δράση της 6ης ΕΜΑΚ.

Θα θέλαμε να ευχαριστήσουμε θερμά τον διοικητή της 6ης ΕΜΑΚ, επιπυραγό κο Γεώργιο Κολοκοτσά, καθώς, επίσης, και όλα τα μέλη της ομάδας του.

KODAK Digital Still Camera