Γιορτή 17ης Νοεμβρίου

50 χρόνια συμπληρώθηκαν φέτος από την εξέγερση των φοιτητών του Πολυτεχνείου το Νοέμβριο του 1973 και οι μαθητές και οι μαθήτριες της Ε’ τάξης διοργάνωσαν τη γιορτή για τη μέρα αυτή, τιμώντας την επέτειο με δρώμενα και ποιήματα με τη βοήθεια των δασκάλων τους Σπύρου Φέτση και Πατρούλας Παπαγεωργίου. Στην εκδήλωση τραγούδια ερμήνευσε η χορωδία του σχολείου αποτελούμενη από τους μαθητές και τις μαθήτριες των Δ’ και Στ’ τάξεων συνοδευόμενη από τη μουσικό του σχολείου Βενετία Παπαγγελοπούλου.

Το σύνθημα “Ψωμί-Παιδεία-Ελευθερία” παραμένει διαχρονικό γιατί χωρίς τροφή δεν ζει το σώμα αλλά και χωρίς παιδεία δεν ζει το πνεύμα και η ψυχή, γιατί αυτός που λαμβάνει ουσιαστική παιδεία είναι πραγματικά ελεύθερος.