Εορτή 28ης Οκτωβρίου 1940

Με ιδιαίτερη λαμπρότητα εορτάστηκε στο σχολείο μας η επέτειος της 28ης Οκτωβρίου 1940. Στην αρχή της εκδήλωσης ο Διευθυντής του σχολείου κος Κυριάκος Αλατσατιανός παρέδωσε τη σημαία στο σημαιοφόρο του σχολείου μαθητή της Έκτης τάξης Ζησιμόπουλο Χρήστο και στους παραστάτες οι οποίοι αναδείχθηκαν μετά από κλήρωση μεταξύ των αρίστων μαθητών όπως προβλέπεται από την κείμενη νομοθεσία. Στη συνέχεια οι μαθητές και οι μαθήτριες της Δ’ τάξης υπό την καθοδήγηση των δασκάλων τους Μαρίας Βούρλα και Μαρίας Δράκου μας έβαλαν στο κλίμα της εποχής με τα δρώμενα και τα ποιήματα που με εξαιρετικό τρόπο τα παιδιά απήγγειλαν. Τέλος τραγούδια της εποχής ερμήνευσε η χορωδία του σχολείου που αποτελούνταν από τους μαθητές και τις μαθήτριες των Ε’ και Στ’ τάξεων υπό την καθοδήγηση της μουσικού του σχολείου Βενίτας Παπαγγελοπούλου. Και του χρόνου !!!