«Περπατώ, περπατώ… όχι στο δρόμο!» από το Α’1 & το Α’2

Στα πλαίσια του Θεματικού κύκλου «Ζω καλύτερα – Ευ ζην» των Εργαστηρίων Δεξιοτήτων τα παιδιά του Α’1 και Α’2 τμήματος του σχολείου μας  ασχολήθηκαν με το πρόγραμμα κυκλοφοριακής αγωγής «Περπατώ, περπατώ… όχι στο δρόμο!».

Κατά τη διάρκεια των μαθημάτων οι μικροί μας μαθητές αρχικά ενημερώθηκαν μέσα από προβολή βίντεο για τα σήματα οδικής κυκλοφορίας και σωστής συμπεριφοράς στο δρόμο ως επιβάτες αυτοκινήτου, ως οδηγοί ποδηλάτου αλλά και ως πεζοί.

Στη συνέχεια ασχολήθηκαν μέσα στην τάξη με τη αναλυτική παρουσίαση και δημιουργία των σημάτων κυκλοφορίας και κατασκεύασαν αυτοκίνητα και ποδήλατα από χαρτόκουτα.

Την Παρασκευή 18 Μαρτίου 2022 βγήκαν στην αυλή του σχολείου για να κάνουν πράξη όσα έμαθαν. Πήραν τα οχήματά τους και ακολούθησαν μία αυτοσχέδια διαδρομή που σχεδίασαν οι δασκάλες τους, τηρώντας τα σήματα και τους κανόνες κυκλοφορίας.

Πολλά, πολλά συγχαρητήρια στους μικρούς μαθητές μας και στις εμπνευσμένες δασκάλες τους, κα Οικονόμου (Α’1) & κα Παπασταύρου (Α’2).