Το σώμα μου είναι δικό μου!

Στα πλαίσια των Εργαστηρίων Δεξιοτήτων και στο θεματικό κύκλο “Ζω καλύτερα-Ευ ζην” οι μαθητές/τριες του ΣΤ’΄1 τμήματος του σχολείου μας υπό την καθοδήγηση της εκπ/κού Βενετίας Παπαγγελοπούλου έμαθαν πώς μπορούμε να κρατήσουμε το σώμα μας ασφαλές, πώς αναγνωρίζουμε τα ασφαλή από τα μη ασφαλή αγγίγματα, ποιον μπορούμε να εμπιστευτούμε, πού απευθυνόμαστε για να ζητήσουμε βοήθεια και πώς δεν διστάζω ποτέ να μιλήσω για ό,τι μου συμβαίνει σε κάποιον μεγαλύτερο που εμπιστεύομαι.

Μέσα από την ενασχόληση με το θέμα αυτό αποφάσισαν να φτιάξουν ένα τραγούδι για να περάσουν το μήνυμα πως “Το σώμα μου είναι δικό μου“, μου ανήκει και δεν επιτρέπω σε κανέναν να με κάνει να νιώθω άβολα.

Η μαθήτρια του τμήματος, Σαββούλα Γεωργακοπούλου-Δρουγούτη, έγραψε τους στίχους και η Μουσικός του Σχολείου μας, κα Βενετία Παπαγγελοπούλου, το μελοποίησε.

Όλες οι δραστηριότητες του θεματικού αυτού κύκλου αποτυπώνονται στο βίντεο !!!

ΤΡΑΓΟΥΔΙ
ΤΟ ΣΩΜΑ ΕΙΝΑΙ ΔΙΚΟ ΜΟΥ
Στίχοι: Σαββούλα Γεωργακοπούλου-Δρουγούτη
Μουσική: Βενετία Παπαγγελοπούλου

1. Ήλιος και ζεστούλα δε θέλω ζακετούλα
φοράω μαγιουδάκι και πάω για μπανάκι
και να σου ο Καβούρης απλώνει τη δαγκάνα
πάνω στα μπουτάκια.
2. Με πονάς κύριε Καβούρη πάρε πέρα τη δαγκάνα
να μη γίνεις μακαρονάδα
και η πονηρή η τσούχτρα μπαίνει μες στο μαγιουδάκι
αχ! Τη βλέπω ζελεδάκι.
3. Να και μια χελώνα φτάνει
και μέχρι να με πιάσει
εγώ έφτασα βραχάκι
και σε όλους σας φωνάζω
θέλω μόνη μου να κάνω εγώ ήρεμη μπανάκι.
ΡΕΦΡΕΝ:
Καλοκαίρι και χειμώνα ελεύθερη θέλω να ζω
το σώμα είναι δικό μου
δυνατά θέλω να πω.